Jazda na sankach w Szwajcarii.
Bergün
Bergün / Бергюн
Zimowa Szwajcaria kojarzy się głównie z nartami i snowboardem. Jest jednak jeden zimowy sport, nie do końca oczywisty, ale nie mniej popularny w Szwajcarii. Jest to tobogan, czyli innymi słowy jazda na sankach, która ma sporo zwolenników wśród osób w różnym wieku oraz stanowi świetny dodatek i odmianę od bardziej rozpowszechnionej, choćby w Polsce, jazdy na nartach czy snowboardzie!
Bergün / Бергюн
Spis treści:
Bergün / Бергюн
Szwajcaria ma sporo bardzo jakościowych torów saneczkowych ze wspaniałą infrastrukturą i wyjątkowymi widokami. Tworząc naszą trasę po zimowej Szwajcarii, bardzo chcieliśmy dodać do listy atrakcji właśnie toboggan. Artur znalazł miejscowość Bergün w kantonie Graubünden, która słynie z dwóch tras saneczkowych o łącznej długości 10 km: Preda i Darlux. To był strzał w dziesiątkę!
Bergün
Bergün jest małą miejscowością położoną na przełęczy Albula-Alpen, w części Alp Retyckich. Mieszka tu jedynie około 500 osób. Miejsce prawie nieznane wśród turystów, przyjeżdżają tu głównie Szwajcarzy, by w ciszy i spokoju cieszyć się zimą i jazdą na sankach. Spacerując po miejscowości można podziwiać domy w tradycyjnym engadyńskim stylu z XVI i XVIII wieku. Typowe elementy, takie jak sgraffito, wykusze i kraty okienne nadają wiosce szczególnego uroku.
Hotel LADINA w Bergün
Przyjechaliśmy na dworzec liniami Rhatische Bahn. W Bergün wybraliśmy Hotel LADINA. Ladina to rodzinny hotel, położony zaledwie 50 metrów od dworca kolejowego i zaledwie 200 metrów od centrum miejscowości. Jest to miejsce z idealnymi warunkami do spędzenia spokojnych wakacji w sercu pasma górskiego Albula.
Codziennie serwowane są tu pyszne śniadania. W hotelu znajduje się również restauracja z tradycyjną kuchnią szwajcarską, która jest uważana za jedną z najlepszych w miejscowości. Nie są to puste słowa, bo tutejsze jedzenie smakuje naprawdę wyśmienicie! Można spróbować sporo tradycyjnych dań regionu Gryzonia, np.: capuns, pitzokel, hirschpfeffer, apfelstrudel popijając gluhwein.
Cena dla dwóch osób za dwie noce ze śniadaniem: ok. 315 CHF.
By przekonać się jak wygląda hotel, pokój, restauracja oraz serwowane w niej dania, zachęcamy do obejrzenie odcinka o Bergün na naszym kanale YouTube.
Trasa światowego dziedzictwa UNESCO Albula/Bernina
Tor saneczkowy, który zaczyna się w Predzie i kończy się w Bergün ma ponad 6 km długości. Do Predy można dojechać m.in. pociągiem odjeżdżającym z Bergün co 30 minut. Przejazd przez jeden z najpiękniejszych odcinków linii Albula trwa 16 min. Jest to bardzo estetyczne przeżycie.
Odcinek Albula i Bernina to arcydzieło inżynierii lądowej. Krajobraz i kolej łączą się w jedno: pomysłowe budowle stworzone przez człowieka przecinają skaliste doliny. Wiadukt Landwasser, spiralne tunele między Bergün i Predą oraz wiadukt okrężny Brusio są świadectwem wczesnych, pionierskich dni kolei.
Wypożyczalnia sanek Mark Sport
Planując jazdę na sankach w Bergün musicie wcześniej zadbać o kilka szczegółów.
- Początek sezonu
Koniecznie sprawdźcie na oficjalnych stronach, kiedy zostanie otwarty tor zjazdowy. W końcu, wszystko zależy od warunków pogodowych i śniegu. W tym roku tor został otwarty 17 grudnia 2022.
Więcej informacji znajdziecie tutaj.
- Wypożyczenie sanek
W Bergün są dwie wypożyczalnie: Mark Sport oraz Club-99. Najtańsze opcje znajdziecie w tej pierwszej. My zarezerwowaliśmy swoje sanki z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie Mark Sport. Wybraliśmy Bergüner Rodel dla dwóch osób i według nas był to dobry wybór. Polecamy tę opcję dla par lub rodzica z dzieckiem.
Rezerwując online otrzymacie 15% rabatu. Ofertę możecie sprawdzić tutaj.
Rezerwacja
Nasza rezerwacja była ważna cały dzień i obejmowała: -nieograniczone przejazdy pociągiem między Bergün a Predą - wejście na tory Preda & Darlux - korzystanie z kolejki z wyciągiem krzesełkowym - sanki typu Bergüner Carvingrodel. Kwota za dzień dla dwóch osób wynosi 90 CHF.
Rezerwując online, na swój adres mailowy dostaniecie potwierdzenie rezerwacji wraz jednorazowym biletem kolejowym na podróż z Bergün do Predy. Ważne, aby wydrukować potwierdzenie rezerwacji, najlepiej z otrzymanym biletem. Potwierdzenie należy potem pokazać wraz z ważnym dokumentem w okienku wypożyczalni. Podczas jazdy pociągiem nikt nam biletu nie sprawdzał, ale polecamy go jednak przy sobie mieć. W Predzie otrzymacie wszystkie zarezerwowane artykuły, sanki, kaski, itp. oraz dzienny bilet na zjazdy torem saneczkowym. Wszystko można również odebrać w Bergün w punkcie Mark Sport naprzeciwko Ice Bar.
Preda
Gdy już odbierzecie swoje sanki na przystanku w Predzie, pozostaje Wam tylko przejść kawałek trasy na piechotę, by móc cieszyć się fantastycznym zjazdem w dół. Pierwsze 20 minut należy przejść z sankami w dłoni, gdyż teren początkowo ma zbyt małe nachylenie, aby móc swobodnie zjechać. Ale niech Was to nie zniechęca. Taki spacer jest wspaniały, widoki dookoła są ponadprzeciętne, a powietrze bardzo rześkie i czyste.
Tor jest zamkniętą na czas zimy drogą. Wije się on pod niekończącymi się mostami, czy wiaduktami w przepięknym górskim anturażu. Podczas zjazdu można przystanąć na chwile i zobaczyć jak czerwone pociągi szwajcarskich kolei przemieżają zaśnieżony las. Zjazd sankami z Predy do Bergün trwa ok. 20 min. Jeśli planujecie robić choćby krótkie przystanki na jedną, czy dwie fotki, zjazd może potrwać trochę dłużej. A jest, co fotografować.
Pewnie ciekawi Was czy jest to również bezpieczna zabawa dla dzieci. Atrakcja przeznaczona jest raczej dla każdego, sporo dzieci w wieku 8-10 lat jeździ również samodzielnie. Małe dzieci zawsze mogą jechać na jednych sankach z rodzicem.
Pod koniec trasy zainstalowany jest pomiar prędkości, nasz rekord to 31 km/godzinę.
Tor saneczkowy z Predy do Bergün to nie tylko przygoda za dnia, ale jeszcze i nocą, kiedy trasa jest dobrze oświetlona.
Żeby zobaczyć trasę oraz jak wygląda taki zjazd sankami z Predy do Bergün, odsyłamy was do naszego filmu na YouTube.
Trasa kończy się w dolinie, gdzie na każdego chętnego czeka namiot z ciepłymi napojami i grzanym winem. Można ogrzać się również zamawiając wiśniowy lub pomarańczowym poncz, także bezalkoholowy. Wieczorem gra tu orkiestra, płonie ognisko, a w ciemności błyszczą stoły i kanapy zrobione z lodu.
Za każdym razem, po zjeździe przechodziliśmy uroczymi uliczkami Bergün, by złapać kolejny pociąg do Predy i ponownie przejechać trasę. W ciągu zimowego dnia możecie przejechać trasę 4-5 razy. Sanki oddaliśmy w punkcie Mark Sport przy Ice Bar w Bergun. Punkt zwrotu sanek czynny jest do 23:00.
Muzeum Kolei Albula
Bergün jest małą miejscowością i pomimo, że główną jego atrakcją jest natura, to jest tu także muzeum, które ma duże znaczenie dla tego regionu.
Kolej Albula została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku, a lokalna stacja kolejowa Bergün jest siedzibą Muzeum Albula. Eksponaty muzeum dokumentują niełatwą budowę tej linii. Muzeum Kolejnictwa Albula w Bergün wprowadza entuzjastów pociągów w historię kolei w Graubünden. Są tu stare urządzenia kolejowe, filmy i modele. A symulator pozwala samodzielnie prowadzić legendarną lokomotywę Crocodile wzdłuż linii Albula.
Co przyda się podczas zjazdu na sankach / pobytu w Alpach
Jest kilka rzeczy, które polecamy wam zabrać w podróż do zimowej Szwajcarii (oprócz ciepłych czapek, rękawiczek, skarpet i ogólnie ubrań):
- Stuptuty
Rzecz niezbędna, jeśli nie macie specjalnych spodni do snowboardu/nart. Są to takie ochraniacze, które chronią stopy przed wpadającym do butów śniegiem, piaskiem, deszczem, uszkodzeniami butów. Są to specjalne „tuby” sięgające kolan z niezbyt grubego, nieprzemakającego materiału, obejmujące łydki i kostki, a zakładane są na buty i spodnie. Nasze są zapinane na rzep, mają pasek podtrzymujący pod butem, regulację obwodu i haczyk do zaczepiania o sznurowadło. Hamując nogami podczas jazdy na sankach będziecie mieli pełne buty śniegu, a stuptuty mogą Was przed tym uchronić. Nasze są ze sklepu Inter Sport, w rozmiarach M (damski) i L (męski).
- Okulary
Mogą to być specjalne okulary do nart/snowboardu albo zwykłe przeciwsłoneczne. Chronią oczy nie tylko przed słońcem, ale i śniegiem. Może przydać się też kask, który można także dostać w wypożyczalni sanek.
- Suszarki do butów
Elektryczne suszarki - niezbędna rzecz prawie w każdej naszej podróży. W ciągu paru godzin potrafią wysuszyć wszelkiego rodzaju obuwie, skarpety, rękawice i czapki.
Używamy suszarek z sterylizatorem ozonowym ze sklepu Elektro Warm(link do suszarki tutaj). Bardzo przydatne są również na co dzień w okresie jesienno-zimowym.
I to by było na tyle. Mamy nadzieję, że artykuł był dla Was przydatny! Zapraszamy do obserwowania naszych mediów społecznościowych I kanału na YouTube. Tam znajdziecie jeszcze więcej ciekawych informacji z podróży!
Bon Voayge!
Bergün / Бергюн
Autorzy:
Katia i Artur - ukraińsko - polskie małżeństwo, które zamiłowanie do podróży, tych małych i dużych, łączy z korpo-pracą na etacie. W podrózach szukamy nowych wrażeń, doznań i inspiracji. Każda podróż to zagłębienie się w nowe kultury, oderwanie się od codzienności, w pewnym sensie odskocznia od korporacyjnej nudy. Jest to nasza szansa na naładowanie baterii i wyrównanie emocjonalnego PH.